Vi använder CA

Vi använder redan Collective Access.

Murberget och Kulturarv Västernorrland, Länsmuseet Västernorrland
Kontakt: Bengt Wittgren, bengt.wittgren@murberget.se

Stockholms läns museum
Med databaserna samlingar.kulturarvstockholm.se, samtidsbild.se och bilder.stockholmslansmuseum.se
Kontakt: Ann-Sofie Nygren, ann-sofie.nygren@stockholmslansmuseum.se
Elisabeth Boogh, elisabeth.boogh@stockholmslansmuseum.se om Samtidsbild

Kalmar konstmuseum och Designarkivet i Pukeberg
Kontakt: admin(at)designarkivet.com

Gotlands museum
Kontakt: Henrik Jansson, henrik.jansson@gotlandsmuseum.se

Sveriges Fängelsemuseum, Gävle
Kontakt: info@fangelsemuseet.se

The Unstraight Museum
Kontakt: contact@unstraight.org

Litografiska museet, Sundby gård, Huddinge
Kontakt: Ordförande Birgitta Modigh
info@litografiskamuseet.se

Nobelmuseet
Kontakt: Margrit Wettstein, Ph.D, Senior Curator
margrit.wettstein@nobelmuseum.se

OnSpotStory
Konsultfirma som hjälper flera av museerna med CA
Kontakt: Staffan Gerlöw
staffan@onspotstory.com

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s